electra
15 آذر 1401 - 21:03

سیاست‌زدگی و سیاست‌بازی مناسب دانشجوی تحلیلگر نیست

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه سیاست‌گری و فهم سیاسی نیار مبرم دانشجو و دانشگاه است گفت:اما سیاست‌گری و برخوردار شدن از قدرت فهم و تحلیل سیاسی، نیاز مبرم دانشجویان و دانشگاه‌ها است.

حمیدرضا پروین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان ضمن تبریک فرارسیدن روز دانشجو اظهار داشت: دانشجو به معنی عام عبارت است از قشر آگاه، پیشتاز و پیشگام در خلاقیت‌های انقلابی در جامعه ما و رسالت دانشجویی امروز در این است که همچنان به صورت عنصر اصلی انقلابی جامعه بماند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه به طور نسبی افراد باهوش‌تر و دارای درک بالاتری وارد حوزه‌های علمی و دانشگاه‌ها می‌شوند و گروه اجتماعی ارزشمندی را تشکیل می‌دهند سریع‌تر در جریان مسائل روز قرار می‌گیرند بر این اساس دانشجویان باید همچنان به عنوان حاملان پیام انقلاب و تضمین کنندگان پویایی و تحرک انقلابی بمانند.

پروین با بیان اینکه رسالت دانشجو این است که همچنان پیشگام انقلاب باشد و پیشاهنگ حرکت کند افزود: اما نباید از توده‌ها جدا شود و برای خودش به سویی رود و ناگهان به پشت سرش نگاه کند و خود را تنها ببیند بلکه دانشجو باید فرهنگ این انقلاب را روز به روز بهتر بشناسد و بهتر پاسداری کند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به سخن مقام معظم رهبری گفت: ایشان می‌فرمایند "انتظار من از شما جوان‌ها و اساتید این است تولید علم کنید به سراغ مرزهای دانش بروید فکر کنید کار کنید با کار و تلاش می‌شود از مرزهایی که امروز دانش دارد، عبور کرد، در زمینه‌ی مسائل علمی باید دنبال قله بود" که این نکات توجه دانشجویان به درس خواندن و خوب درس خواندن را شفاف می‌کند و باید نتیجه داشته باشد. 

پروین در مورد اینکه دانشجو در حوزه سیاست باید بتواند بر روی ریزترین پدیده‌های سیاسی دنیا فکر کرده و تحلیل ارائه دهد،اظهار داشت: جنبش دانشجویی در عصر ما به یکی از حرکت‌های فعال در عرصه‌ی سیاسی و اجتماعی تبدیل شده و چه از طرف سیاست و چه از طرف دانشگاه، رغبتی دو جانبه برای برقراری نسبت و ارتباط بین این دو وجود دارد.

وی تصریح کرد: اهمیت فعالیت سیاسی در دانشگاه از چند جنبه انکارناپذیر است و به همین دلیل، هم انقلاب اسلامی در سطح رهبران و سیاست‌گذاران و هم نظام‌های استیلاطلب به‌عنوان سرمایه‌گذاران در جریان‌های اجتماعی کشورهای دیگر، برای تحقق کارکرد مدنظر خود، در نسبت دانشجو و سیاست می‌کوشند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: اهمیت سیاست و دانشگاه لااقل از سه بُعد غیرقابل چشم‌پوشی است، نخست آنکه دانشگاه خواه یا ناخواه قطب اصلی تربیت‌کننده‌ی نسل بعدی سیاسیون نظام است. دانشجویان کنشگر سیاسی در فضای دانشگاه احتمالاً گزینه‌های اصلی هدایت سکان آینده‌ی کشور هستند و شیوه‌ی مواجهه‌ی امروز آنان با مسائل سیاسی در دانشگاه می‌تواند تأثیر جدی بر برخوردشان از جایگاه مدیران سیاسی نظام در آینده با مسائل کشور داشته باشد.

پروین با بیان اینکه جریان‌سازی سیاسی و فراگیر کردن یک گفتمان، بنا به خاصیت مرجعیت فکری در جامعه، به‌سادگی تحقق می‌یابد افزود: معمولاً در خانواده، اقوام و دوستان، افراد تحصیل‌کرده نه‌ فقط از نظر علمی، بلکه در زمینه‌ی اظهارات سیاسی وغیره نیز مرجع به حساب می‌آیند و همین مسئله توان جریان‌سازی مضاعف به قشر دانشجو اعطا کرده است.

وی با اشاره به بعد سوم با عنوان قدرت مطالبه‌گری دانشجویان است اظهار داشت: با توجه به روحیه‌ی جوانی و نبود وابستگی‌های منجر به محافظه‌کاری، طبیعت این طیف را به مطالبه‌گری فعال فارغ از مآل‌اندیشی وا می‌دارد، امری که برخی تحلیلگران سیاسی را بر آن داشته که جنبش دانشجویی را ذاتاً جنبشی رادیکال به حساب آورند یکی از مباحث دیگری که در اخلاق دانشجویی دارای اهمیت است و دانشجویان باید به آن توجه داشته باشند راه‌های تحصیل علم و دانش است بنا به فرموده امیر مومنان علی(ع) اولین مرحله، زیاد سئوال پرسیدن است که باعث ترقی ذهن می شود و انسان با سؤال کردن به علم می‌رسد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان با تآکید بر اینکه سیاست‌زدگی و سیاست بازی برای دانشجو به هیچ وجه مورد تأیید نیست گفت: اما سیاست‌گری و برخوردار شدن از قدرت فهم و تحلیل سیاسی، نیاز مبرم دانشجویان و دانشگاه‌ها است.

وی با اشاره به وظایف اساسی تشکل‌های دانشجویی بیان کرد: در تشکل مجموعه دانشجویی از لحاظ روحی و معنوی تغذیه می‌شوند، تحلیل سیاسی درست، صحیح، منطقی و مطابق با نظام متقنی که براساس سیاست درست و نظام مبارک اسلامی به وجود آمده است اتفاق می‌افتد که باید توانست همه مسائل دنیا را با این معیار، با این دیدگاه روشن و صحیح تحلیل کرد ضمن اینکه رابطه دانشجویان با یکدیگر نیز مسئله مهمی است که متأسفانه گاها میبینیم.

بچه‌های مسلمان داخل دانشگاه‌ها، گاهی این قدر با هم اختلاف و درگیری پیدا می‌کنند که امجالی برای کار باقی نمی ‌ماند چرا که باید دید وسیعی از سوی دانشجو وجود داشته و افق دید دور و فراگیر باشد لیکن نباید از مسائل دانشجویی غافل شد.

پروین با اشاره به برنامه‌های روز دانشجو گفت: برای این ایام جشن‌ها و برنامه‌های خاصی در نظر گرفته شده که مهمترین آنها، برگزاری جشن روز دانشجو، تریبون آزاد دانشجویی، دعوت از اساتید و مسئولان دانشگاه برای پاسخگویی به سوالات دانشجویان، پخش مستندهایی با حال و هوای روز دانشجو، برگزاری اردوی جهادی، دیدار با خانواده شهید، برگزاری مسابقات فرهنگی دانشجویی وغیره است.

انتهای پیام/

 

 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899889