electra
15 آذر 1401 - 13:34

کلاهبرداری اینترنتی با وعده پروژه "واردات و صادرات پارچه"

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از شناسایی و دستگیری مجرم اینترنتی که با وعده پروژه واردات و صادرات پارچه اقدام به کلاهبرداری کرده است، خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سرهنگ داود معظمی گودرزی؛ رئیس پلیس فتا تهران بزرگ اظهار کرد: شخصی به پلیس فتا پایتخت مراجعه کرد و مدعی شد قصد سرمایه‌گذاری در پروژه واردات و صادرات پارچه در فضای مجازی را داشته که مورد کلاهبرداری قرار گرفته است.

رئیس پلیس فتا پایتخت توضیح داد: پرونده اولیه تشکیل شد و شاکی در اظهاراتش عنوان داشت یک ماه قبل در یکی از شبکه‌های اجتماعی مشغول جست‌وجو بودم که با فردی ناشناس آشنا شدم، این فرد که بسیار خوش صحبت بود؛ خود را از اشخاص با نفوذ معرفی کرد و مدعی بود با یک سرمایه‌گذاری مطمئن می‌تواند سرمایه‌ام را چندین برابر کند.

وی افزود: شاکی در ادامه گفت پس از مدتی که از آشنایی من و این فرد گذشت وی به من پیشنهاد سرمایه‌گذاری در پروژه واردات و صادرات پارچه را داد و بنده هم با اعتمادی که به او پیدا کرده بودم مبلغ یک میلیارد ریال به حساب او واریز کردم اما پس از واریز تلفن همراهش را خاموش کرد و دیگر خبری از او نداشتم و متوجه شدم از من کلاهبرداری کرده است.

این مقام انتظامی بیان کرد: بررسی موضوع کلاهبرداری به صورت ویژه در دستور کار این پلیس قرار گرفت و کارشناسان پلیس فتا پایتخت اقدامات خود را آغاز کردند و با تحقیقات صورت گرفته و اقدامات خاص پلیسی موفق شدند مجرم را در فضای مجازی شناسایی کنند.

سرهنگ گودرزی با اشاره به افزایش تعداد شکات در حین بررسی پرونده خاطرنشان کرد: بعد از به دست آمدن اطلاعات هویتی این کلاهبردار اینترنتی برای پلیس و پس از تشریفات قضائی متهم در یکی از مناطق جنوبی تهران توسط تیم عملیات پلیس فتا پایتخت دستگیر شد.

وی ادامه داد: مجرم پس از مواجهه با ادله دیجیتال ضمن پذیرفتن جرم خود گفت با هویت‌های جعلی و جست‌وجو در فضای مجازی سوژه‌های خود را انتخاب می‌کردم و با صمیمی شدن با آنها و صحبت‌های اغناکننده این افراد را ترغیب به سرمایه‌گذاری می‌کردم و پس از کلاهبرداری از فضای مجازی محو می‌شدم.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با اشاره به اینکه با اعتراف صریح متهم ارزش ریالی اموال کلاهبرداری شده حدود 10 میلیارد ریال برآورد شده توصیه کرد: به هویت‌ها در فضای مجازی اعتماد نکنند و قبل از سرمایه‌گذاری از طریق فضای مجازی شناخت کافی از طرف مورد معامله را داشته باشند و تا حصول اطمینان از اطلاعات شغلی و هویتی طرف مقابل از هرگونه واریز وجه خودداری کنند و در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک با مراجعه به سایت www.cyberpolice.ir موارد را گزارش کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899412